21-23 Ekim 2019 İtalya Çalışma Ziyareti

Odamız bünyesinde yürütülmekte olan Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Dijitalleşme, Sanayi-Üniversite İşbirliği ve Uluslararasılaşma Alanlarında Kapasite Gelişimi için Yapısal Diyalog Yoluyla En İyi Uygulamaların Transferi Projesi kapsamında Meclis ve Meslek Komitesi temsilcilerimizin katılımı ile 21-23 Ekim 2019 tarihleri arasında İtalya Lombardia Bölgesi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

21 Ekim Pazartesi günü, Unioncamere Lombardia (Lombardia Odalar Birliği) Operasyon Direktörü Maurizio Colombo ve Yönetim Kurulu Üyemiz Bekir Yelken’in açılış konuşmaları ve TEBD Projesi ile ilgili sunumun ardından,

  • Lombardiya ve Üniversite iş birliğine genel bakış
  • İtalyan (ve Lombardiya) Oda Sisteminin KOBİ’lerin dijitalleşmesinde rolü
  • Dijital İnovasyon Merkezleri’nin (DIH) iyi uygulamaları ve faaliyetleri
  • Firmalar ve üçüncü kurumların ortak proje geliştirmek için bir araya gelmeleri sağlayan K-Platform
  • Hızlandıcıda yer almış Polihub firmasının start-up’tan scale-up’a büyüme yolundaki deneyimleri
  • Lombardiya KOBİ’lerinin ihracata hazır olma durumlarına ve ilgi alanlarına genel bakış konularında sunumlar gerçekleştirilmiştir.

Öğleden sonra ipek / tekstil ve kağıt / ambalaj alanlarında çalışan Innovhub laboratuvarları ziyaret edilmiştir.

22 Ekim Salı günü Como Bölgesi’nde kuluçka aşamasında olan girişimci firmaların kuluçka deneyimleri hakkında bilgi alınmıştır.

Öğleden sonra Bergamo Bölgesi’nde yer alan Türk ortaklı CTP Team firması ziyaret edilerek, firmanın dijitalleşme alanındaki projeleri ile ilgili sunumlar dinlenmiştir.

23 Ekim Çarşamba günü öğleden önce SMAU İnovasyon Fuarı ziyaret edilmiştir.

Öğleden sonra yine Türk ortaklı SACMA Grup Firması ziyaret edilerek, firmanın dijitalleşme çalışmaları ile ilgili bilgi alınmıştır.

Ziyaret süresince konaklama City Life Hotel Polizano’da gerçekleşmiş olup, akşam yemekleri için 21 Ekim akşamı Ristorante La Tradizionale, 22 Ekim’de Ristorante Delicatessen’de program yapılmıştır. Öğle yemekleri 21 Ekim’de Pizzeria Berbere Milano Centrale Ristorante, 22 Ekim’de Como’da Ristorante Bellavista ve son gün SACMA Group firması daveti ile Corso Como 52 Restaurant’ta yenmiştir.